اخبار عمومی اخبار فدراسیون رویداد های خاص لیگ ایران

چرا تیم‌های ملی نمی‌توانند آدیداس بر تن کنند؟شهروند: حالا که فدراسیون فوتبال با کمپانی آدیداس قراردادی امضا کرد که از آنها برای حضور تیم‌ملی در جام‌جهانی لباس بخرد،‌ سوال بزرگی که هنوز پاسخی قانع‌کننده به آن داده نشده این است که آیا سایر تیم‌های ملی هم این فرصت را خواهند داشت كه از لباس‌های آدیداس استفاده کنند یا خیر! به ‌هر حال همه می‌دانند از وقتی که فدراسیون تصمیم گرفت برای تیم‌ملی بزرگسالان از آدیداس لباس خریداری کند،‌ این فقط شاگردان کی‌روش بوده‌اند که بهترین لباس را پوشیده‌اند و سایر تیم‌های ملی یا از برند جیووا استفاده کرده‌اند و یا مجید! حالا هم شواهد و قراين نشان می‌دهد که با وجود عقد قرارداد یک ساله خرید لباس از این شرکت آلمانی‌ این احتمال وجود دارد که سایر تیم‌های ملی باز هم به خاطر مشکلات مالی فدراسیون فوتبال آدیداس نپوشند!

تبعیض در بین تیم‌های ملی


قرارداد فدراسیون با آدیداس یک‌ساله است و این انتظار وجود دارد که در این مدت مدیران فوتبال ایران برنامه‌ریزی داشته باشند که تمام تیم‌های ملی از لباس آدیداس استفاده کنند. در یک‌سال‌و‌نیم گذشته تیم‌های ملی نوجوانان، ‌جوانان و فوتسال و فوتبال ساحلی از برند مجید استفاده کرده‌‌اند و فدراسیون هیچ تلاشی نکرد تا برای این تیم‌ها هم از آدیداس لباس خریداری کند. البته تیم‌ملی جوانان ‌سال گذشته در جام‌جهانی کره‌جنوبی از لباس آدیداس استفاده کرد که لباس‌های بازیکنان پس از مسابقه از آنها پس گرفته شد و بعد از آن دوباره لباس مجید برای مسابقات انتخابی قهرمانی آسیا به آنها داده شد. تیم‌های ملی بانوان هم دقیقا شرایطی مشابه با این‌ تیم‌ها داشته‌اند و شاید ایران تنها کشوری بوده باشد که تیم‌های ملی‌اش از یک لباس خوب متحدالشکل استفاده نمی‌کنند.

مشکلات واردکردن آدیداس به ایران


در شرایط کنونی اگر فدراسیون فوتبال بخواهد تمام تیم‌های ملی از یک برند لباس استفاده کنند،‌ باید از آدیداس هم برای سایر تیم‌های لباس خریداری کند که با توجه به قیمت بسیار بالاي لباس‌های اردو، ‌تمرین و مسابقات و بحران مالی فدراسیون این احتمال وجود دارد که شرایط به سمتی برود که بقیه تیم‌ها باز هم آدیداس نپوشند و برای آنها از تولیدی ایرانی مجید لباس خریداری شود! نکته قابل تأمل این است که خریداری لباس از آدیداس و واردکردن این اجناس به ایران هزینه‌های بسیار زیادی روی دست فدراسیون خواهد گذاشت و بعید به نظر می‌رسد که تیم‌های ملی به‌جز بزرگسالان در تمامی اردوها و مسابقات خود لباس آدیداس بپوشند.

وکیل فدراسیون: خرید از آدیداس باید به‌صرفه باشد


صفی‌الله فغان‌پور، وکیل فدراسیون فوتبال که قرارداد امضا‌شده با آدیداس هم توسط او تنظیم شده در گفت‌وگو با «شهروند» درباره این‌که وضع لباس تیم‌های ملی فوتسال، ‌فوتبال ساحلی،‌ بانوان و همچنین تیم‌های نونهالان، ‌نوجوانان، جوانان و امید از چه برندی استفاده خواهند کرد، می‌گوید: «قرارداد با آدیداس را به شکلی امضا کرده‌ایم که براساس آن تمام تیم‌های ملی در این مدت از لباس آدیداس استفاده کنند. منتهي با توجه به قیمت لباس‌ها و هزینه‌های سنگین واردکردن آن به ایران و بحث گمرک باید ببینیم آیا برای فدراسیون فوتبال از نظر اقتصادی صرف می‌کند که در این مدت برای این‌ تیم‌ها هم لباس آدیداس خریداری شود یا خیر. این موضوعی است که بخش بازاریابی و مدیران ارشد فدراسیون باید درباره آن تصمیم‌گیری کنند.»

اتفاقات بد!


لباس‌های آدیداس اما با توجه به قیمت بسیار بالایی که دارد با تعدادی محدود وارد ایران می‌شود و با سختگیری بسیار زیادی در اختیار بازیکنان تیم‌ملی فوتبال ایران قرار می‌گیرد. نکته قابل ‌تأمل اینجاست که لباس‌ها بعد از هر اردو از بازیکنان پس گرفته می‌شود و در اختیار کادر تدارکاتی قرار می‌گیرد تا شست‌و‌شو شوند و به این ترتیب برخلاف سایر کشورها ملی‌پوشان رده‌های مختلف فوتبال ایران نمی‌توانند به دوستان و آشنایان خود لباس هدیه بدهند و یا در جریان بازی‌های دوستانه یا رسمی پیراهن خود را با بازیکن تیم حریف عوض کنند.

شأن ملی زیر سایه صرفه اقتصادی!


توضیحات وکیل حقوقی فدراسیون به خوبی نشان می‌دهد که موضوع «صرف‌نکردن» به خوبی نشان می‌دهد که اهالی فوتبال ایران باید آماده باشند که باز هم شاهد تبعیض بین تیم‌های ملی مختلف باشیم. تجربه‌های قبلی و شناختی که از مدیریت فدراسیون داریم، نشان می‌دهد که آنها همان امکانات و لباس‌هایی که در اختیار تیم کی‌روش قرار خواهند داد‌ را به هیچ عنوان در اختیار سایر تیم‌ها قرار نمی‌دهند و به احتمال بسیار زیاد باید منتظر ادامه همکاری فدراسیون با برند ایرانی مجید برای تهیه لباس تیم‌های دیگر باشیم که در نوع خود این اتفاق می‌تواند یک فاجعه باشد!اخبار ورزشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *